čtvrtek 3. března 2016

PŘEČTENO V ÚNORU: DIVNÉ KNÍŽKY A NALEZENÍ ŽIVOTNÍ RADOSTI?

Únor mi připadal strašně krátký (i když měl o den víc)! Času na málo, na čtení dvojnásob. Ale měsíc bez knížek by byl tuze smutný měsíc. A tak jaké knížky tedy měly tu čest mi zpříjemnit únor?Jako první jsem četla LITERÁRNÍ SPOLEK LAURY SNĚŽNÉ. Těšila jsem se na ni od minulého jara, protože jsem ji chtěla číst v zimě, aby měla tu správnou atmosféru. Ale mrzí mě, že mě zklamala... Ani po dočtení netuším, o čem to bylo. A co to vlastně mělo být. Detektivka, sci-fi, román nebo něco, co píší spisovatelé, když se fakt hrozně moc opijí? Magický realismus (nebo jak se ten směr oficiálně jmenuje) asi nebude nic pro mě. Žádnou z postav jsem si neoblíbila, prostředí taktéž (tuny sněhu a teploty hluboko pod bodem mrazu, ne, díky) a konec mě tak rozčaroval, že... No vidíte, stále jsem tak rozčarovaná, že ani nevím, co říct :) Na druhou stranu knížka má vážně krásnou obálku, grafikovi se klaním. Také chci, aby nějaká Laura Sněžná doopravdy existovala, našla si mě a udělala ze mě Spisovatele. Chci si zahrát Hru. A nejednou!


Mé hodnocení: 20 %Dále jsem si přečetla TAJNÉ DOPISY MNICHA, KTERÝ PRODAL SVÉ FERRARI. Kniha slibuje, že čtenář najde životní motivaci a že se mu po přečtení život obrátí vzhůru nohama. Tento reklamní tah jsem brala s velkou rezervou, jelikož já mám svůj život ráda a nemyslím si, že bych potřebovala najít nějakou motivaci. A tak mě kniha ani nezklamala. Ano, autor ani v jedné poučce neobjevil Ameriku, spíše těch deset nejdůležitějších rad seřadil a propojil příběhem. Ten se mi líbil. Hlavní hrdina jezdí po celém světě a dává si život dohromady. Neptejte se mě, kde na to vzal peníze, mě by to také zajímalo... Navštíví skoro každý kontinent (Antarktidu vynechal, sobec jeden!) a autor každou zemi popisuje tak krásně, že mě to celou dobu nutilo mít vedle sebe mobil a hned si googlovat, kde všude jeho postava byla. Takže, kniha mi život nezměnila, ale namotivovala mě se jednoho krásného dne podívat do Barcelony, Paříže, Istambulu, Buenos Aires, do Indie i Austrálie...

Mé hodnocení: 50 %


Aby se neřeklo, že se jen flákám a nic nedělám, přišla řada i na jednu klasiku. Po Na západní frontě klid jsem chtěla něco jemného a příjemného, ideálně emocionálně nenáročného. A tak volba padla na MODLITBU PRO KATEŘINU HOROVITZOVOU. Arnošt Lustig píše většinou o hrůzách 2. světové války, o Židech a koncentračních táborech. Ano, naprosto to splňovalo mé požadavky :D 
Knížka se mi líbila, čekala jsem ji mnohem násilnější a morbidnější. Líbilo se mi, že o násilí se tam psalo jen v nenápadných náznacích. Styl psaní pana Lustiga je velice originální. Chvíli jsem si na něj zvykala - kniha je totiž založená na myšlenkách a emocích postav, ne na akci. I kvůli tomu ve mě ale nezanechala nějaký hlubší dojem. Kateřinu jsem nelitovala a ani mi nepřišlo, že by byla nějaká hrdinka, která se statečně postaví Zlu...
Mé hodnocení: 50 %Poslední přečtenou knihou v únoru je REVIVAL od Stephena Kinga. Od něj jsem zatím četla jen Pan Mercedes a jeho styl mě dosti zaskočil. Teď jsem se na něj psychicky připravila a čtení knihy si skutečně užila. Oproti Panu Mercedesovi byl Revival také tak o 200 % méně perverzní a úchylný, což mu u mě také bezesporu pomohlo. No, se Stephenem Kingem se určitě nevidím naposledy!

Mé hodnocení: 80 %


P.S.: Koupila jsem si nové boty, kdybyste se divili, proč jsou skoro na každé fotce :D A pánský polobotky jsou nejbožejští boty na světě, věřte mi!!!

To byl můj knižní únor. Je trochu zvláštní, snad i smutné, že všechny tyhle knížky jsem přečetla během prvních dvou týdnů a po zbytek měsíce jsem knížku ani neotevřela. Proč to a další důležité okamžiky minulého měsíce najdete v napůl foto a napůl prostě povídacím článku TADY.

A co vy? Znáte tyto knížky? Četli jste nějakou? Co říkáte na "divné" knížky jako je Literární spolek? Máte rádi válečnou literaturu nebo příběhy z války? A kterou Kingovku bych si rozhodně neměla nechat ujít?

Mějte se krásně!
V.

3 komentáře:

  1. Četla jsem jenom Modlitbu pro Kateřinu Horovitzovou a moc mě neoslovila. Válečné příběhy moc ráda nemám. Literární spolek jsem nečetla, a vzhledem k tomu, že jsi už několikátý člověk, kterému se to nelíbilo, asi se do ní ani pouštět nebudu. Zkus Mistra a Markétku od Bulgakova, myslím, že by se ti to mohlo líbit :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Tak alespoň že King nezklamal!

    Jinak musím přiznat, že Modlitbu mám moc ráda - právě díky tomu, že je tak civilní a nesnaží se šokovat. Ale chápu, že to nesedí každému :)

    Stejně tak u Laury patřím k těm, kterým se fakt moc líbila. Mám tyhle zvláštní pseudomagickorealistické knihy fakt ráda a Laura mi prostě kápla do noty :)

    OdpovědětVymazat